czwartek, 1 października 2015

Właściwości lecznicze imbiru.



·  Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
·  Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wzmaga apetyt.
·  Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów. Jest niezbędnym dodatkiem do menu osób z podwyższonym cholesterolem.
·  Łagodzi bóle miesiączkowe. Warto też dodawać go do jedzenia, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki PMS.
·  Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Wchodzi w skład niektórych maści i plastrów rozgrzewających. Podczas masażu kilka kropli olejku imbirowego przynosi ulgę obolałym mięśniom.
·  Leczy migreny - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.
·  Działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
·  Dba o jamę ustną. Ma działanie odka

·  Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, bo poprawia ukrwienie mózgu. Odrobina sproszkowanego imbiru dodana do kawy, niweluje jej szkodliwe właściwości.
·  Polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. W medycynie chińskiej uchodzi za “gorący", powodujący ogień w ciele. Pobudza też organy płciowe. Tam, gdzie rośnie, czyli w tropikalnej Azji, używa się go jako afrodyzjak.
·  Mdłości poranne - podwójne ślepe badanie kontrolowane placebo wykazało, że 125 mg imbiru przyjmowanego cztery razy dziennie przez 4 dni znacząco zmniejszyło mdłości poranne odczuwane przez kobiety w ciąży do 20 tygodni. Inne badanie miało na celu sprawdzenie skuteczności działania dawki 1,05 g imbiru w przypadku kobiet w ciąży do 16 tygodni - 53 proc. pacjentek zaobserwowało ograniczenie mdłości i wymiotów związanych z ciążą.
·  Choroba lokomocyjna - dwie podwójne ślepe próby dowiodły, że imbir skutecznie zapobiega chorobie lokomocyjnej i leczy jej objawy.
·  Artretyzm - w innym badaniu naukowcy stwierdzili, że cierpiący na artretyzm i przyjmujący wyciąg z imbiru informowali o istotnym ustąpieniu bólu w kolanach w stosunku do grupy kontrolnej.
·  Nowotwory - badanie przeprowadzone na myszach wykazało, że przeciwutleniacz 6-gingerol, związek, który nadaje smak imbirowi, powoduje rzadsze pojawianie się guzów i zmniejszenie ich rozmiarów w stosunku do zwierząt, którym nie podawano gingerolu.
·  Nowotwór jajników - imbir inicjuje apoptozę (genetycznie zaprogramowane samobójstwo komórek) oraz autofagię (trawienie przez komórki własnych elementów) komórek raka jajników. Zaobserwowano też skuteczność imbiru w hamowaniu stanów zapalnych, a tym samym zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych.
·  Nowotwór okrężnicy - wykazano, że imbir chroni myszy, którym wstrzyknięto komórki nowotworowe, przed rozwojem raka okrężnicy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz